logo
İfosfamid nedir?
İfosfamid
İfosfamid: Kanser tedavisinde kullanılan alkilleyici bir tür nitrojen mustard.
(ifosfamide, ifex, ifo)
'in tedavide kullanıldığı kanserler:
- Testis Ca.
- Meme kanseri
-
Lenfoma
Lenfoma: Lenfositlerin oluşturduğu bir kanser tipi.
(
Hodgkin lenfoma
Hodgkin lenfoma: İlk kez tarif eden Thomas Hodgkin'in adı ile anılan hastalıktır. Hodgkin lenfomanın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte daha çok genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kombine kemoterapi ile şifa elde edilebilen ilk habis hastalıktır.
(Hodgkin Hastalığı, Hodgkin Lymphoma)
ve
Non-hodgkin lenfoma
Hodgkin dışı lenfoma: Lenfatik sistemi etkileyen yakından ilişkili bir grup hastalık
(NHL, Non-hodgkin Lenfoma, Nonhodgkin Lenfoma, Non-hodgkin Lymphoma, NonHodking Lenfoma, NonHodkin Lenfoma, NonHogdkin Lenfoma)
)
-
Yumuşak doku sarkomu
Yumuşak doku sarkomu: Yağ dokusu, kas dokusu, fibröz doku, sinir, kiriş, snoviyal dokular (eklem çevresindeki dokular) kan ve lenf damarları gibi vücudun yumuşak dokularından ortaya çıkan bir sarkom türüdür.

(Yumuşak doku sarkomları)

-
Osteosarkom
Osteosarkom: Sıklıkla genç erkeklerde ve sıklıkla diz çevresi metafizine yerleşen, kemik yapılarını üreten hücrelerden oluşan, düzensiz, etrafı hızla destrükte eden, kemiğin en sık görülen primer malign tümörüdür.
veya kemik tümörü
- Akciğer Ca.
-
Serviks
Serviks: dölyolundan rahimin içinde uzanan, ortasında bir kanal bulunan, muayenede rahimin gözle görülen tek kısmı olan, küçük, sert ve adaleli bir organdır.
(Cervix, Cervix Uteri, Rahim Ağzı, Rahim boynu, Serviks Uteri, Uterin Serviks, Cervis, Servix, Servix Uteri, Uterin Servix)
Ca.
-
Over
Over: (anat) yumurtalık.
(Ovarium, Ovary, Ovaryum, Yumurtalık)
Ca.
ADMiN
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Tıbbi İngilizce
Resimler
Videolar