Apt Testi nedir?
Apt Testi nedir?
Vaginal kanda fetal kan bileşiğinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla kullanılan, kanın fetüs veya anne kaynaklı olup olmadığını ayırt etmede kullanılan bir test.
Editor
Eş miktarda kanlı materyal ve su karıştırılıp santrifüj edilir. Üzerine NaOH eklenir. Renk değişikliği olmazsa kan fetal kaynaklıdır (pembe renk). Eğer renk sarı-kahverengi olursa maternal kaynaklıdır.

Bu testin ana mekanizması yenidoğan döneminde en fazla bulunan Hb F'in alkaliye direncinin erişkin Hb A'dan fazla olmasına dayanmaktadır. Yenidoğanda üst gastrointestinal kanamalarında en sık neden anne kanının yutulmasıdır.
ADMiN
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.