MESLEK HASTALIĞI KABULÜNDE SGK'NIN İLLİYET BAĞI İSTEMESİ KABUL EDİLEMEZ
ADMiN

Türk Eczacıları Birliği, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının meslek hastalığı sayılması gerekliliğine vurgu yaptığı açıklamasında, Türkiyede COVID-19un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için illiyet bağı aranmaktadır. İlliyet bağının kurulması imkânsızdır, sağlık çalışanının ya da yakınlarının bunu ispata yükümlü olması ise kabul edilemez bir uygulamadır. Bundan bir an evvel vazgeçilmeli, mağduriyetler giderilmeli. ifadelerine yer verildiTürk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yapılan basın açıklamasında COVID-19’un meslek hastalığı sayılması gerekliliğine vurgu yapıldı ve şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de COVID-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için illiyet bağı aranmaktadır. İlliyet bağının kurulması imkânsızdır, sağlık çalışanının ya da yakınlarının bunu ispata yükümlü olması ise kabul edilemez bir uygulamadır. Bundan bir an evvel vazgeçilmeli, mağduriyetler giderilmeli ve COVID-19’un tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde meslek hastalığı olması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”

TEB, geçtiğimiz yıl Nisan ayında COVID-19’a yenilerek hayatını kaybeden eczacı İsmail Durmuş’un eşi Seda Özkan Durmuş’un Twitter üzerinden, “11 Nisan’da COVID-19 nedeni ile vefat eden Ecz. İsmail Durmuş’un eşiyim. 34 yaşında eczanesinde bilfiil çalışırken kaybettiğim eşim için SGK tarafımdan başvuru isteyip dün reddetti. 1,5 yaşında oğlumuz mevcut. Benim eşim meslek şehidi değil de ne?” şeklindeki paylaşımını hatırlatarak, şu açıklamayı yaptı:“Pandemiden toplumun her kesimi etkilendi ve elbette herkes salgınla mücadelede farklı roller üstlendi. Ancak, COVID pozitif hastalarla direkt iletişimde bulunan biz sağlıkçılar, salgının doğrudan mağduru olduk. Bu sebeple de daha fazla korunmaya ihtiyacımız var. Sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan daha fazla COVID’e yakalanma riski taşıdığı saptanmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve birçok uluslararası örgüt, COVID-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde açıklama yapmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, henüz salgınının başlangıcında bu yönde değerlendirmeler yapmış; sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önlemlerin alınması için ülkelere uyarılarda bulunmuştur.

Türkiye’de COVID-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için illiyet bağı aranmaktadır. İlliyet bağının kurulması imkânsızdır, sağlık çalışanının ya da yakınlarının bunu ispata yükümlü olması ise kabul edilemez bir uygulamadır. Bundan bir an evvel vazgeçilmeli, mağduriyetler giderilmeli ve COVID-19’un tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde meslek hastalığı olması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Türk Eczacıları Birliği olarak Seda Özkan Durmuş’un ve elbette hayatını kaybeden tüm meslektaşlarımızın ailelerinin yanındayız, mücadelelerinin destekçisi, hukuki süreçlerinin takipçisiyiz.

 22 Mart 2021, 14:53 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
İLGİLİ KONULAR:
Yoğun bakıma yatırılacak babasına su içirmemesi için uyaran doktorlara saldırdı
Başhekim yine sosyal medyadan isyan etti: Artık biraz insaf diyorum
Doktor WhatsApp üzerinden müdahale etti, hasta çocuk ölümden döndü
2021-TUS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı
2021-TUS ve 2021-STS Tıp Doktorluğu birinci dönem sınavları yarın yapılacak
BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya'da liyakat nişanı ile şereflendirildi
Prof. Balık: BioNTech daha güçlü bağışıklık yanıtı yapıyor
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 'Yüzde 60 bağışıklık için yetişkinlerin tamamı aşılanmalı'
Lancet: Covid-19u atlatmış her insan bağışıklık kazanmayabilir
Muayenehanesi olan doktorlar da döner sermaye alabilecek