ANKET: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 61.1İ İSTİFA ETMEK İSTİYOR
ADMiN

Diyarbakırda sağlık çalışanları ile yapılan ankette, çalışanların yüzde 81.3ü pandemi sürecinin doğru ve sağlıklı yürütülmediğini düşüyor. Ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 92.6sı calıstıgı kurumda kendini güvende hissetmediğini söylerken, Bu süre zarfında istifa etmeyi düşündünüz mu? sorusuna yüzde 61.1i Evet yanıtı verdi.SosyoPolitik Saha Arastırma Merkezi, vaka sayısının en yoğun olduğu kentlerden biri olan Diyarbakır’da sağlık çalışanlarına ilişkin bir anket çalışması yaptı. 26-30 Agustos tarihleri arasında Diyarbakır’da gorev yapan sağlık personelleri ile online olarak yapılan çalışma kapsamında 203 sağlık çalışanı ile görüşüldü. Normallesme takviminin acıklandıgı 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Kovid-19 salgını nedeniyle Diyarbakır’da artan vaka ve olum sayılarının saglık personellerini ne sekilde etkiledigi ve saglık personellerinin Kovid-19 salgın sürecinden etkilenme halleri, talep ve onerilerini olcmek amacıyla yapılan çalışma rapor olarak paylaşıldı.

Pandemi sürecinin doğru ve sağlıklı bir şekilde yütürülüp yürütülmediği sorusuna yüzde 81.3’ü ‘Hayır’ yanıtı verdi

Yapılan ankette göre, pandemi sürecinin doğru ve sağlıklı bir şekilde yütürülüp yürütülmediği ile ilgili sorulan soruda ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 81.3 gibi buyuk bir cogunlugu ‘Hayır’ yanıtını verirken, yüzde 1’lik bir kesim bu soruya ‘Evet’ yanıtını verdi. Birçok saglık çalışanının enfekte oldugu ve bir kısmının da hayatını kaybettigini dikkate alarak sorulan “saglık calısanları icin alınan onlemleri yeterli buluyor musunuz?” sorusuna arastırma grubunun sadece yüzde 0.5’lik bir kesimi ‘Evet’ yanıtını verirken, yüzde 85.7’si ise ‘Hayır’, yüzde 13.8’i de ‘Kısmen’ yanıtlarını verdi.

Ankette sağlık çalışanlarına sorulan “Salgının kontrol altına alınabilmesi için izlenen yol ve alınan önlemleri yeterli buluyor musunuz” sorusuna yüzde 86.2’si ‘Hayır’ derken, yüzde 13.8’si ‘Kısmen’ yanıtını verdi. Bu soruya hiçbir gorusmeci ‘Evet’ yanıtını vermedi.

Katılımcıların yüzde 92.6’sı calıstıgı kurumda kendini guvende hissetmediğini söylüyor
Arastırmanın bir diger carpıcı sonucu ise saglık calısanlarının kendilerini calıstıkları yerde guvende hissetme sorunu. Arastırma grubunun yüzde 92.6 gibi buyuk bir cogunlugu calıstıgı kurumda kendini guvende hissetmediğini söylerken, sadece yüzde 0.5’lik bir kesim kendini calıstıgı yerde guvende hissettigini söylüyor.

‘Bu sure zarfında istifa etmeyi dusundunuz mu?” sorusuna katılımcıların yüzde 61.1’i ‘Evet’ yanıtı verdi

Ankette, saglık personellerinin pandemi surecinde artan is yuku ve bunun ortaya cıkardığı fiziksel ve ruhsal sorunlara ilişkin sorulan soruda yüzde 92.6’sı artan is yukunun fiziksel ve ruhsal bir baskı olusturdugunu söylerken, yüzde 4.4’u ‘Hayır’, yüzde3’u ise ‘Kısmen’ yanıtını verdi.
Yapılan ankette sağlık personellerinin istifa etmek isteyip istemedikleri de soruldu. Sorulan “Bu sure zarfında istifa etmeyi dusundunuz mu?” sorusuna katılımcıların yüzde 61.1’i ‘Evet’, yüzde 38.9’u ‘Hayır’ yanıtını verdi.

Katılımcıların yüzde 98’i açıklanan vaka sayılarına inanmıyor
Saglık calısanı arastırma grubuna sorulan “Acıklanan vaka sayılarının gercegi yansıttıgını dusunuyor musunuz?” sorusuna buyuk cogunlugu pandemi hastanelerinde calısan katılımcıların neredeyse tamamına yakını, yüzde 98’i ‘Hayır’ yanıtını verdi. Yuksek riskli olarak bu sureci surduren saglık personellerinin yarısından fazlasının calıstıgı kurumda kendilerine test yapılmadıgını (yüzde 54.2), yüzde 8.4 ise bu konuda bilgilerinin olmadıgını ifade ediyor. Test yapıldıgını soyleyenlerin oranı ise yüzde 37.4.

‘Pandemi ile mucadele çercevesinde öncelikli ihtiyacınız?’
“Pandemi ile mucadele çercevesinde bulundugunuz hastane/klinigin 1. öncelikli ihtiyacını soyler misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 36.9’u maske-eldiven-dezenfektan vb. koruyucu ekipmanların saglanması, yüzde 282’si personel ihtiyacının giderilmesi ve yüzde 6.5’i izolasyon/guvenlik tedbirlerinin alınması yanıtlarını verdi.

Arastırma grubuna risklerin ne sekilde azaltılabilecegine yonelik sorulan, “1. öncelikli öneriniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 23.2’si esnek çalısma saati sistemine gecilmesi/dinlenme surelerinin arttırılması, yüzde 18.2’si yeterli ve kaliteli ekipman temini saglanmalı, yüzde 16.7’si çalısma kosul ve saatlerinin duzeltilmesi yanıtlarını verdi. Devamla yüzde 15.3’u agır is yukunun hafifletilmesi icin personel sayısının arttırılması ve yüzde 8.4’u daha fazla test yapılması ve semptom gosterenlerin çalıstırılmaması yanıtlarını verdi.
Katılımcıların yüzde 36.5’i salgının kontrol altına alınması için sokaga çıkma yasagını öneriyor
Sağlık çalışanlarına yöneltilen “Vaka sayılarının dusurulup salgının kontrol altına alınabilmesi icin 1. öncelikli olarak ne önerirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 36.5’i uzun sureli sokaga çıkma yasagı, yüzde 19.2’si bulas riskini arttıracak her alana donuk sıkı tedbirler/kısıtlamalar ve yüzde14.3’u maske/sosyal mesafe denetimlerinin ciddi ve sıkı bir şekilde yapılması yanıtlarını vermislerdi. yüzde 10.8’i gercek sayıların acıklanarak durumun vahametinin anlasılması saglanmalı ve yüzde 6.9’u ekonomik kaygıların giderilip/esnek çalısma ile insanların evde kalmasını tesvik edilmesi gerektigi yanıtlarını verdi.

‘Diyarbakır’da, Kovid- 19 kaynaklı olum sayısının 500’
Ankette, Saglık ve Sosyal Hizmet Emekcileri Sendikası (SES) verilerine dikkat çekilerek Diyarbakır’da toplam 577 saglık ve sosyal hizmet calısanın enfekte olduğu ve bunların 6’sın yaşamını yitirdiğine dikkat çekilerek, il genelinde toplam vaka sayısının tespit edilemedigi ve su ana kadar tespit edilebilen Kovid- 19 kaynaklı olum sayısının 500 oldugu bilgisine yer verildi.

 03 Eylül 2020, 22:18 
Sayfalar:  
1